Izvajalci prireditev TVU 2025
Center za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič
Draga 1, 1292 IgTelefon: 01 420 2670, 366 3222
E-naslov: center.draga.ig@center-db.si
Spletna stran: http://www.center-db.si
Kontaktna oseba
Metka Novak
E-naslov: metka.novak@guest.arnes.si
PRIREDITVE
, 21. 5. 2025 od 15.00 do 17.00
Delavnica bo potekala v okviru dneva odprtih vrat. Osnovni namen delavnice je širjenje socialne mreže naših uporabnikov in skrb za kvaliteto življenja. Med samo delavnico bo potekala tudi peka palačink s katerimi se bomo vsi skupaj posladkali. Več >>, 23. 5. 2025 od 10.00 do 12.30
Gremo na obisk k staršem od našega uporabnika, Kristjana Čič-a.
Družina Čič nas je povabila na sladke češnje in češnjev zavitek. Za vse, ki ne bodo šli poleg pa jim bomo prinesli češnjev zavitek v dom. Namen njihovega vabila je polepšati dan našim uporabnikom. Predstavili nam bodo njihov dom, družino in hrano, ki jo sami pridelajo. Več >>, 29. 5. 2025 od 09.00 do 11.00
Posvetili se bomo lepim besedam z naslednjimi dejavnostmi:
- dramska dejavnost: kamišibaj (Hiša lepih besed)
- govorna dejavnost: pogovor o lepih besedah
- likovna dejavnost: izdelava hišic
- glasbeno - plesna dejavnost: pesem Lepe besede (Trkaj) - prepevanje in ples
Več >>Draga, 2. 6. 2025 od 10.30 do 11.30
Družabne igre prispevajo k izboljšanju kognitivnih, motoričnih in socialnih sposobnosti posameznikov. Uporabljajo se kot terapevtsko orodje za spodbujanje aktivnega sodelovanja, krepitev samostojnosti ter izboljšanje kakovosti življenja. Njihova vloga je večplastna in se odraža v različnih vidikih medosebne interakcije, kot so krepitev skupinske dinamike, razvoj strateškega mišljenja in spodbujanje sodelovanja.
Preko družabnih iger se posameznik nauči:
- uravnavanja vedenja,
- izražanja čustev na sprejemljiv način,
- Ustrezne komunikacije,
Prilagajanje družabnih iger osebam z motnjami v duševnem razvoju je ključnega pomena za njihovo socialno vključevanje, kognitivni razvoj in izboljšanje motoričnih spretnosti. Pomembno je, da igre ustrezajo njihovim sposobnostim ter omogočajo enakovredno sodelovanje.
Načini prilagajanja družabnih iger:
• Poenostavitev pravil – Jasna in enostavna pravila omogočajo lažje razumevanje ter sodelovanje.
• Uporaba vizualnih in taktilnih elementov – Slikovna podpora pri komunikaciji ali prilagojeni materiali pomagajo pri razumevanju igre in izvedbi.
• Prilagoditev trajanja igre – Krajše igre ali več premorov omogočajo boljšo koncentracijo in sodelovanje.
• Individualiziran pristop – Igre je mogoče prilagoditi glede na specifične potrebe posameznika, da se zagotovi optimalna izkušnja.
• Spodbujanje sodelovanja namesto tekmovalnosti – Igre, ki temeljijo na skupinskem delu, krepijo občutek pripadnosti in zmanjšujejo stres.
Več >>Draga, 4. 6. 2025 od 08.30 do 09.30
Pri izbiri družabnih iger upoštevamo iz ključnih smernic, ki vključujejo:
• Prilagoditev starosti in sposobnostim – igre morajo biti primerne za razvojno stopnjo posameznika, hkrati pa jih spodbujajo k učenju novih veščin.
• Spodbujanje sodelovanja – igre vključujejo elemente timskega sodelovanja, da udeleženci razvijajo komunikacijske spretnosti in občutek pripadnosti skupini.
• Razvoj kritičnega mišljenja – igre naj omogočajo reševanje problemov, strateško razmišljanje in sprejemanje odločitev.
• Učenje skozi igro – igre so zasnovane tako, da udeleženci pridobivajo nova znanja na zabaven in interaktiven način.
• Spodbujanje čustvene inteligence – igre učijo strpnosti, obvladovanja čustev ter sprejemanja poraza in zmage na konstruktiven način.
Raziskave potrjujejo, da družabne igre pozitivno vplivajo na razvoj otrok, saj izboljšujejo njihove kognitivne sposobnosti, socialne veščine in čustveno stabilnost.
Na delavnici se bodo udeleženci preizkusili v družabnih igrah, Izbor družabnih igre bo prilagojene posameznikom, njihovi starosti, skupinski dinamiki in sposobnostim.
Več >>Draga, 5. 6. 2025 od 08.30 do 09.30
Potovanje skozi senzorne sisteme je način, kako posameznik zaznava, predeluje in se odziva na dražljaje iz okolja. Človeški senzorni sistem vključuje pet zunanjih čutil—vid, sluh, dotik, okus in voh—pa tudi notranje senzorne sisteme kot sta propriocepcija (zaznavanje položaja telesa) in vestibularni sistem (zaznavanje ravnotežja in gibanja). Vsaka oseba senzorno izkušnjo oblikuje glede na občutljivost in način obdelave dražljajev v možganih. Senzorno potovanje je neprekinjen proces prilagajanja in interpretacije zunanjega sveta in je odvisen od okolijskih dejavnikov in osebnih preference.
Eksperimentalna delavnica o senzornem potovanju za skupino oseb z motnjami v duševnem razvoju je prilagojena njihovim potrebam, stopnji senzorne občutljivosti in sposobnostim zaznavanja.
Cilj delavnice: Omogočiti udeležencem prijetno, varno senzorno izkušnjo, ki podpira njihovo čutno zaznavanje, uravnavanje senzorne občutljivosti ter spodbuja sprostitev in dobro počutje.
Struktura delavnice:
1. Uvod – umirjeno vstopanje v senzorno izkušnjo (15 min)
• Pozdrav in kratka predstavitev, kaj bomo počeli
• Kratek pregled senzornega sistema (vid, sluh, dotik, vonj, okus, propriocepcija, vestibularni sistem).
2. Prilagojene senzorne postaje (45–60 min)
🔹 Vidna postaja – pomirjajoča svetloba in barve
• Svetlobni efekti (npr. spremljanje gibanje svetlobe, projekcije naravnih podob).
🔹 Slušna postaja – prijetni zvoki in glasba
• Poslušanje in prepoznava naravnih zvokov in ustvarjanje in raziskovanje ritma in zvoka.
🔹 Taktilna postaja – raziskovanje tekstur in temperature
• Prepoznavanje ;mehke, grobe, gladke površine.
• Prepoznavanje predmetov in temperaturnih razlik.
🔹 Vonjalna postaja – sprostitvene dišave
• Prepoznavanje različnih dišav (naravni materiali kot zelišča, začimbe…).
🔹 Gibalna postaja – občutek telesa in prostora
• Gibanje v različnih smereh in plezanje v na skozi različne ovire
3. Skupinska refleksija – povezovanje izkušenj (10 min)
• Kratka refleksija, kaj je bilo najbolj prijetno.
Eksperimentalna delavnica na temo senzornega potovanja skozi senzorne sisteme lahko ponudi udeležencem priložnost, da na interaktiven način raziskujejo različne načine zaznavanja sveta. Takšna delavnica ne le izobražuje, ampak tudi omogoča poglobljeno izkušnjo zaznavanja sveta.
Več >>Draga, 10. 6. 2025 od 10.00 do 12.15
Gibanje je zelo pomembno za dobro počutje in zdravje duha v vseh življenjskih obdobjih še posebej, ko se ob tem zabavamo. Z delavnico bomo skozi različne zabavne gibalne vzorce in igre krepili naše zdravje in se pri tem veselili. Več >>Gumnišče, 10. 6. 2025 od 10.30 do 12.00
Bralno gibalna in zabavno poučna abeceda, narisana na krožni poti parka Doma Škofljica. Vsaka črka predstavlja zgodbe ali predmete ali občutke ali pojme ali gibanje ali pa samo druženje in sprostitev. Nekatere črke predstavljajo vrednote in vljudnostne izraze, ki so rdeča nit letošnjega TVU. Črke sestavljajo besede, besede stavke, s stavki oblikujemo zgodbe, pripovedke pesmi. Več >>Draga, 11. 6. 2025 od 09.00 do 12.00
V Kamišibaj gledališču bomo uprizorili dve predstavi, ki gledalce spodbujata k razmišljanju o vrednotah. Predstavi bosta prilagojeni za osebe z motnjami v duševnem razvoju. Predstavljeni bosta zgodbi: ”Pod medvedovim dežnikom” in “Kdo se je krtku pokakal na glavo?” Po predstavi bo sledila delavnica, kjer bodo udeleženci lahko zgodbi podoživeli ter jih likovno upodobili.
Organizirali bomo dogodek, kjer se bodo v Kamišibaj gledališču predstavile različne zgodbe, ki opisujejo osrednjo temo letošnjega dogodka TVU - vrednote. Več >>Draga, 12. 6. 2025 od 08.30 do 10.30
Na delavnici si bodo udeleženci naredili listo najbolj priljubljenih pesmi iz You tube kanala in pripravili svoj videospot na eno ali več priljubljenih pesmi.. Videospot ni le vizualna predstavitev glasbe, ampak je močno orodje za promocijo, povečanje prepoznavnosti in povezovanje z občinstvom.
1. Ustvarjanje zgodbe in identitete Dobro zasnovan videospot pomaga oblikovati vizualno podobo izvajalca ali skupine. Udeleženci bodo pripravili scenarij, v katerem bodo sam igralci, izbrali prostor snemanja, izdelali ali izbrali rekvizite, igrali v videospotu in ga sestavili s pomočjo »Movie maker« programa
2. Čustveni vpliv in interakcija Videospot omogoča dodatno plast izražanja čustev, kar lahko okrepi pomen pesmi. Ljudje pogosto vizualne podobe povežejo s spomini in občutki, kar poveča vpliv glasbe na poslušalce.
Če se torej pripravi premišljen in kreativno zasnovan videospot za najbolj priljubljene pesmi na YouTubu, se ne le poveča prepoznavnost, ampak tudi poglobi vez med udeleženci delavnice
Več >>