Izvajalci prireditev TVU 2025
Osnovna šola Tabor Logatec
Tržaška 150, 1370 LogatecTelefon: 041205755
Kontaktna oseba
Saša Mivšek Jereb
E-naslov: sasamj@os-tabor.si
PRIREDITVE
Logatec, 27. 5. 2025 od 12.15 do 13.00
Latinskoameriški plesi so se razvili v Braziliji in na Kubi, večinoma ob prihodu kolonialistov. Največkrat so mešanica plesnih ritmov in korakov, ki so jih prinašali afriški črnci, južnoameriški Indijanci in evropski beli priseljenci. Črnci so začeli privzemati melodije Špancev in Portugalcev, vse se je pomešalo z ritmi Latinske Amerike in njihovimi nenavadnimi ritmičnimi instrumenti (claves, marake, itd).
Za razliko od standardnih plesov plešemo latinskoameriške največkrat v odprti plesni drži, ki omogoča več izraznosti tako plesalcu kot plesalki, vendar je »partnering« tudi v tej zvrsti plesov odločilnega pomena za karakterizacijo posameznega plesa. Po tehniki so plesi zelo različni, tako po temperamentu kot plesnem izrazu, nosijo pa v sebi poseben čar. Od standardnih plesov se razlikujejo tudi po vrsti oblek.
Med latinsko-ameriške tekmovalne plese sodijo: samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble (ki je sicer iz Španije). Osmošolke so na delavnici spoznale nekaj osnovnih korakov cha cha chaja.
Več >>Logatec, 28. 5. 2025 od 12.15 do 13.00
Turízem je pojem, pod katerim običajno razumemo potovanje zaradi razvedrila, oddiha ter njegove spremljajoče dejavnosti. Turizem je splet pojavov in odnosov, povezanih z aktivnostjo oseb, ki potujejo in bivajo v krajih zunaj svojega stalnega bivališča, neprekinjeno do največ enega leta, zaradi preživljanja prostega časa, zabave in poslovnih zadev. Običajno so za razvoj turizma krivi ugodni naravni in družbeni pogoji, npr. prisotnost naravnih pojavov in kulturnih spomenikov. Posledica razvoja turizma na nekem območju je tudi pojav pozitivnih in negativnih učinkov turizma npr. razvoj cest, trgovin, zaposlitev pa tudi hrup, gneča, onesnaževanje.
Obstaja več načinov potovanja. Prvi je individualni, drugi je preko turističnega centra oz. agencije ali službe potovanja s turizmom.
V skladu z definicijo Svetovne turistične organizacije je turist vsaka oseba, ki potuje vsaj 50 milj (približno 80 km) od kraja stalnega prebivališča.
Sedmošolci so na delavnici predstavili svoje potovalne izkušnje.
Več >>Logatec, 29. 5. 2025 od 12.15 do 13.00
Evropa skupaj z Azijo sestavlja eno samo celino, ki po površini (54 milijonov km²) prekaša vse druge in jo označujemo kot Evrazijo. Delitev te ogromne celine na Evropo in Azijo se je uveljavila v preteklosti predvsem zaradi drugačnega kulturnega, gospodarskega, socialnega in političnega razvoja obeh delov. Evropa je kontinent, ki ga na severu omejuje Arktični ocean, na zahodu Atlantski ocean in na jugu Sredozemsko in Črno morje. Na vzhodu preide v Azijo. Dogovorjena meja poteka od juga proti severu preko Kavkaza, Kaspijskega morja, reke Ural in gorovja Ural. Otoki in polotoki segajo globoko v morja, morje pa se s svojimi zalivi globoko zajeda v kontinent. Več kot polovica evropskega ozemlja je manj kot 300 km daleč od najbližjega morja. Učenci se preizkusijo v kvizu in dokažejo poznavanje značilnosti Evrope. Več >>Logatec, 3. 6. 2025 od 12.15 do 13.00
Ocean je široko odprto morje. Oceani pokrivajo večino našega planeta, kar 70 % zemeljskega površja. To pomeni, da je 7 delov zemlje od 10 pokritih z morjem.
Svetovni dan oceanov je praznik oceanov. Svetovni dan oceanov praznujemo 8. junija vsako leto.Svetovni dan oceanov nas opominja, da so oceani zelo pomembni. Oceani so za naš planet pomembni, ker: uravnavajo podnebje, proizvedejo polovico kisika na planetu, so dom številnim rastlinam in živalim, so vir prehrane za veliko ljudi. Pogosto rečemo,
da so oceani srce našega planeta. Zato moramo z oceani ravnati odgovorno. Učenci so na delavnici spoznali pomen oceanov in izdelali plakat s sporočilno vrednostjo.
Več >>Logatec, 4. 6. 2025 od 12.15 do 13.00
Danes bolj kot kdaj koli pred tem lahko govorimo o svetu kot celoti. Razlike med posameznimi deli sveta so velike, a so se z razvojem prometa in komunikacij zmanjšale, zaradi svetovnega spleta pa se je močno spremenil način življenja večine svetovnega prebivalstva. Za tesno povezan in soodvisen svet pa pravimo, da je globaliziran. Pretok in objava informacij sta danes v svetu izjemno hitra. Z vidika gospodarstva so z uporabo novih prometnih in komunikacijskih tehnologij največ pridobile najbolj razvite države. Kupujejo tam, kjer je najcenejše in prodajajo tam, kjer največ zaslužijo. V neizprosnem boju za dobiček se kršijo človekove pravice, nastajajo svetovna krizna žarišča, vse več je človeških žrtev in beguncev, onesnažuje se okolje, prekomerno se v kmetijstvu uporablja kemična sredstva, v prehrani se uporablja gensko spremenjene organizme, izkorišča se poceni delovna sila v manj razvitih državah. Vedno bolj se povečujejo razlike med bogatimi in revnimi. Osmošolci so si izbrali posamezne globalne probleme in jih predstavili. Več >>