Dan za kakovost 2025

Dan za kakovost je skupna promocijska akcija v sklopu TVU. Izpostavlja pomen kakovosti v izobraževanju odraslih.

Namen Dneva za kakovost je ozaveščanje sodelavcev, učiteljev, udeležencev, partnerjev in druge strokovne in širše javnosti o sistematičnem delu organizacije na področju kakovosti izobraževanja odraslih in dosežkih, h katerim je to delo pripomoglo. Akcija je namenjena tudi doseganju boljše prepoznavnosti omrežja svetovalcev za kakovost izobraževanja odraslih in prepoznavnosti organizacij nosilk zelenega znaka kakovosti.

Kdo? Organizacije za izobraževanje odraslih z dogodki krepijo kulturo kakovosti v kolektivih in širše. Akcija poteka že osmo leto zapored in v njej sodelujejo svetovalci za kakovost izobraževanja odraslih, nosilci zelenega znaka kakovosti, šole, članice Skupnosti višjih strokovnih šol ter številni drugi izvajalci IO in podporniki kakovosti.

Kako načrtovati dogodke? Sodelujočim organizacijam za načrtovanje dogodka v zvezi s kakovostjo svetujemo, naj izberejo temo, ki je pomembna za organizacijo, svetovalca za kakovost, člane komisije za kakovost in vse sodelavce. Nato predlagamo, da v širšem kolektivu, ali z udeleženci, učitelji ali partnerji izpeljejo voden pogovor (ali kakšno drugo aktivnost) v zvezi s to tematiko.

Kaj organizirati? Organizacije lahko na Dan za kakovost izpeljejo strokovni dogodek, predstavitev, sestanek, voden pogovor, organizirajo delavnico na temo kakovosti ipd. Lahko npr. skupaj izbirajo področja in vprašanja za poglobljeno presojanje kakovosti, razpravljajo o rezultatih samoevalvacije, se pogovorijo o načrtovanju konkretnih izboljšav na izbranem področju. Organizacije želimo spodbuditi, da bi ob Dnevu za kakovost pogovore in razmišljanja o kakovosti zastavile čim širše, da bi stopile iz okvira dela komisije za kakovost.

Kdaj? Izbrani datum letošnje akcije Dan za kakovost je petek, 23. maj. Sodelujoče organizacije lahko svoj dogodek pripravijo tudi v drugih terminih TVU (med 12. majem in 15. junijem).

Kje najaviti dogodek?  Vpisati ga je trebaKOLEDAR TVU in označiti, da gre za skupno akcijo gostujoče mreže Dan za kakovost.

Kako obeležiti dan za kakovost?

Za vsebinsko pripravo vaših dogodkov predlagamo, da izhajate iz nabora naslednjih aktivnosti:
1. Priprava strokovnega dogodka v zvezi s kakovostjo (internega ali javnega).
Pripravite lahko: okroglo mizo ali delavnico o vlogi učitelja pri soustvarjanju kakovostnega izobraževanja odraslih; predstavitev ali okroglo mizo o sistematični skrbi za kakovost; delavnico o spletnem anketiranju za učitelje; strokovni aktiv(i) na ta dan razpravljajo o vprašanjih kakovosti; interni ali javni pogovor komisije za kakovost o izbrani tematiki s področja kakovosti ali podobno.
2. Priprava dogodkov v zvezi s kakovostjo, ki prispevajo k povezovanju kolektiva.
Pripravite lahko: delovni zajtrk komisije za kakovost; sestanek ali neformalni pogovor o kakovosti z zaposlenimi, učitelji, zunanjimi sodelavci; andragoški zbor s posebej izpostavljeno točko o kakovosti (npr. delavnica z uporabo metod za aktivno razpravo na zboru); razvojno konferenco na temo kakovosti; razne neformalne dogodke in druženja…
3. Predstavitev lastnih dobrih praks na področju kakovosti ali predstavitev vpeljanih izboljšav v obdobju zadnjih dveh let.
Pripravite lahko: pogovor z zaposlenimi, učitelji, zunanjimi sodelavci, udeleženci, partnerji… o vaših dobrih praksah, ki jih velja ohraniti tudi v prihodnje; pogovor/predstavitve o vpeljanih izboljšavah, ki so prispevale k razvoju kakovosti; informativno-promocijsko gradivo (plakati, fotografije, video, PPT predstavitev) in objave; npr. prispevek o dobrih praksah/vpeljanih izboljšav v medijih ipd.

Naj slogan Kakovost ustvarjamo vsi! tudi letos poveže vse, ki soustvarjamo kakovostnejše izobraževanje odraslih.

Kontaktna oseba: Jasmina Orešnik Cunja, ACS, jasmina.oresnik.cunja@acs.si

Seznam dogodkov je objavljen tukaj.

VREDNOTE TVU 

1. Omika, znanje, spretnosti

Vseživljenjsko učenje in kultura sta tesno prepletena. Vedoželjni posamezniki so optimistični, vsepovsod iščejo dobro. S svojo iskrivostjo prispevajo h krepitvi optimizma v okolju (sicer prepletenem s slabimi novicami in godrnjanjem). Lepa beseda jim veliko pomeni, znajo najti  primerno mesto zanjo, saj veliko berejo in tako krepijo svojo spretnost izražanja.

Priporočene teme:

  • Vedoželjnost, učljivost in iskrivost
  • Kultura in ustvarjalnost
  • Moč branja in izražanja
2. Mir in enakost

Mir je največja vrednota sodobnega sveta. Na glasovanju za besedo leta kretnja za mir predstavlja prizadevanja, ki so podlaga izobraževanju odraslih in vseživljenjskemu učenju. Drug drugemu odpiramo in privoščimo številne možnosti razvoja, rasti. Povezujemo se v skupnih dejavnostih in razmišljamo kritično. Kot odgovorni državljani prispevamo k napredku posameznika in skupnosti.

Priporočene teme:

  • Enake možnosti za vse
  • Dejavno povezovanje generacij in kultur
  • Odgovorno državljanstvo
3. Zdravje telesa in duha

Telesno in duševno zdravje sta neločljivo povezana. Za oboje je odgovoren vsak sam. Tako na poti osebne rasti kot krepitve fizične kondicije drug drugega odločno podpiramo. V sodelovanju z drugimi spreminjamo prepričanja, zmanjšujemo svoj občutek nepopolnosti in ranljivosti ter krepimo samozavest.

Priporočene teme:

  • Zdrav duh v zdravem telesu
  • Osebna rast
  • Ranljivi za ranljive
4. Sodobnost in naprednost

Prežeti s tehnologijo izgubljamo občutek za to, kaj je prav in pravično. Z vseživljenjskim učenjem krepimo kritično razmišljanje. Sprejemamo odločitve, ki ugodno vplivajo na življenje prihodnjih generacij. Razvijamo talente, poudarjamo pomen človekovega zadovoljstva pri delu. Omogočamo opravljanje želenih  poklicev in skrbimo za razvoj različnih strok. Etičnost nas spremlja na vsakem koraku.

Priporočene teme:

  • Trajnostnost za prihodnje rodove
  • Etika, mediji in digitalni svet
  • Talenti, znanje in spretnosti za trg dela
5. Skupnost v sožitju

Človek sam zmore zelo malo, skupaj z drugimi pa skoraj vse. Učenje drug od drugega je zabavnejše in učinkovitejše od učenja iz učbenikov. Vzbuja občutke koristnosti in lastne vrednosti. Prostovoljno vključevanje in prispevanje k skupnosti daje nepričakovane sadove. Poraja številne nove zamisli, kako pristopiti k učenju, da bo prijetno in bo imelo dolgotrajne učinke. Pri tem so dobrodošla nenavadna učna okolja in izvirni načini predajanja modrosti.

Priporočene teme:

  • Sobivanje in vzajemno učenje
  • Solidarnost in prostovoljstvo
  • Inovativna učna okolja
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility. Skip to content