Parada učenja – dan učečih se skupnosti 2025

Izvajalci
- Ajdovščina, Ljudska univerza Ajdovščina: Program
- Celje, Ljudska univerza Celje: Program
- Črnomelj, Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj: Program
- Gornja Radgona, Zavod za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona: Program
- Jesenice, Ljudska univerza Jesenice: Program
- Koper, Ljudska univerza Koper: Program
- Kranj, Ljudska univerza Kranj: Program
- Krško, Ljudska univerza Krško: Program
- Lendava, Ljudska univerza Lendava: Program
- Ljutomer, Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer: Program
- Maribor, Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza: Program
- Medvode, Kulturno društvo »Sejalec umetnosti«: Program
- Nova Gorica, Ljudska univerza Nova Gorica: Program
- Novo mesto, Razvojno izobraževalni center Novo mesto: Program
- Ormož, Ljudska univerza Ormož: Program
- Radeče, KTRC, Kulturno turistični rekreacijski center Radeče: Program
- Rogaška Slatina, Ljudska univerza Rogaška Slatina: Program
- Slovenj Gradec, MOCIS, Center za izobraževanje odraslih Slovenj Gradec: Program
- Slovenska Bistrica, Ljudska univerza Slovenska Bistrica: Program
- Škofja Loka, Ljudska univerza Škofja Loka: Program
- Šmarje pri Jelšah: Knjižnica Šmarje pri Jelšah: Program
- Trbovlje, Zasavska ljudska univerza: Program
- Žalec, UPI – Ljudska univerza Žalec: Program

Parada učenja (PU) se je v obdobju 2012–2015 razvijala in sofinancirala v okviru projekta Uresničevanje prenovljenega Evropskega programa za učenje odraslih (EPUO). V naslednjih letih je bila uspešno izpeljana na okrog 15 prizoriščih v okviru nacionalne podpore projektu TVU. Tudi letos Parada učenja – dan učečih se skupnosti potrjuje svojo osrednjo vlogo v TVU. Vsi izbrani nosilci (letos jih je 23) v letu 2025 prejmejo denarno podporo MVI.
Medtem ko so druga prizorišča TVU razpršena po času (od 12. maja do 16. junija) in kraju (od mest do podeželja, od učilnic do prireditev na prostem), Parado učenja odlikuje zgoščeno dogajanje v središčih mestnih in drugih večjih skupnosti. Izpeljave PU v različnih krajih po Sloveniji bodo organizirane 21. maja 2025.
Tudi letos sledimo temeljni zasnovi PU, tako da dogodki tečejo v živo, na trgih in drugih javnih mestih mimoidoče vabijo stojnice, delavnice, multimedijske predstavitve pa tudi strokovni dogodki v bližnjih ulicah in učnih kotičkih. Marsikje koordinatorji organizirajo številne spremljevalne dejavnosti, kot so natečaji, razstave in podobno. PU bo močno podprta tudi z objavami na družbenih omrežjih in v javnih medijih.
Na PU se bodo srečevali ponudniki znanj in spretnosti ter povpraševalci po obojem. Živahen utrip, barvitost, obilo radovednosti, ponosa, upanja … vse to bo mogoče doživeti v družbi zagovornikov in uresničevalcev kulture vseživljenjskosti učenja. Sodelovali bodo pripadniki vseh generacij.
Vrednote TVU 2025
1. Omika, znanje, spretnosti
Vseživljenjsko učenje in kultura sta tesno prepletena. Vedoželjni posamezniki so optimistični, vsepovsod iščejo dobro. S svojo iskrivostjo prispevajo h krepitvi optimizma v okolju (sicer prepletenem s slabimi novicami in godrnjanjem). Lepa beseda jim veliko pomeni, znajo najti primerno mesto zanjo, saj veliko berejo in tako krepijo svojo spretnost izražanja.
Priporočene teme:
- Vedoželjnost, učljivost in iskrivost
- Kultura in ustvarjalnost
- Moč branja in izražanja
2. Mir in enakost
Mir je največja vrednota sodobnega sveta. Na glasovanju za besedo leta kretnja za mir predstavlja prizadevanja, ki so podlaga izobraževanju odraslih in vseživljenjskemu učenju. Drug drugemu odpiramo in privoščimo številne možnosti razvoja, rasti. Povezujemo se v skupnih dejavnostih in razmišljamo kritično. Kot odgovorni državljani prispevamo k napredku posameznika in skupnosti.
Priporočene teme:
- Enake možnosti za vse
- Dejavno povezovanje generacij in kultur
- Odgovorno državljanstvo
3. Zdravje telesa in duha
Telesno in duševno zdravje sta neločljivo povezana. Za oboje je odgovoren vsak sam. Tako na poti osebne rasti kot krepitve fizične kondicije drug drugega odločno podpiramo. V sodelovanju z drugimi spreminjamo prepričanja, zmanjšujemo svoj občutek nepopolnosti in ranljivosti ter krepimo samozavest.
Priporočene teme:
- Zdrav duh v zdravem telesu
- Osebna rast
- Ranljivi za ranljive
4. Sodobnost in naprednost
Prežeti s tehnologijo izgubljamo občutek za to, kaj je prav in pravično. Z vseživljenjskim učenjem krepimo kritično razmišljanje. Sprejemamo odločitve, ki ugodno vplivajo na življenje prihodnjih generacij. Razvijamo talente, poudarjamo pomen človekovega zadovoljstva pri delu. Omogočamo opravljanje želenih poklicev in skrbimo za razvoj različnih strok. Etičnost nas spremlja na vsakem koraku.
Priporočene teme:
- Trajnostnost za prihodnje rodove
- Etika, mediji in digitalni svet
- Talenti, znanje in spretnosti za trg dela
5. Skupnost v sožitju
Človek sam zmore zelo malo, skupaj z drugimi pa skoraj vse. Učenje drug od drugega je zabavnejše in učinkovitejše od učenja iz učbenikov. Vzbuja občutke koristnosti in lastne vrednosti. Prostovoljno vključevanje in prispevanje k skupnosti daje nepričakovane sadove. Poraja številne nove zamisli, kako pristopiti k učenju, da bo prijetno in bo imelo dolgotrajne učinke. Pri tem so dobrodošla nenavadna učna okolja in izvirni načini predajanja modrosti.
Priporočene teme:
- Sobivanje in vzajemno učenje
- Solidarnost in prostovoljstvo
- Inovativna učna okolja